تكنیكهای برقراری ارتباط با جنس مخالف

رویكرد اولیه برقراری ارتباط با جنس مخالف عبارت است از پیدا كردن شریكی مناسب كه خصوصیاتی منطبق با معیارهای شخصی فرد داشته باشد؛ از اینرو می توان اظهار داشت كه شیوه و تكنیك های به كار گرفته شده به این مضمون از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشند. هنگامیكه نوبت به انجام یك چنین كاری می رسد، . تعداد بسیار زیادی از افراد عموماً دست پاچه شده و دچار استرس می شوند. این كار هنر است و همانطور كه می دانید هر هنری آموختنی است. در این مقاله قصد داریم تا شما را با نكات قابل توجهی پیرامون این مطلب آشنا كنیم؛
مراحل

1- توقع خود را پایین بیاورید. این كار می تواند جالب و سرگرم كننده باشد به شرطی كه شما همه چیز را بیش از اندازه جدی نگیرید. بیشتر اوقات ممكن است شما برای مدت زمان كوتاهی با اشخاصی ارتباط برقرار كنید اما پس از چندی دیگر هیچ وقت آنها را مجدداً ملاقات نكنید. اگر هر دفعه ای كه با شخصی ارتباط برقرار می كنید، انتظار داشته باشید نهایتاً با او ازدواج كنید، در زندگی خود قطعاً به بن بست می رسید و دچار افسردگی خواهید شد.

2- خود را دست یافتنی نشان دهید. راحت باشید و لبخند بزنید. با حركات بدن و ژست هایی كه می گیرد به طرف مقابل نشان دهید كه فرد جالب و خوش مشربی هستید و از اعتماد به نفس بالایی نیز برخوردار می باشید. هیچ چیزی برای عصبانی كردن شما وجود ندارد.

3- مفهوم حركات بدنی فرد مقابل را دریابید. آیا طرف مقابل خودش را دست یافتنی نشان می دهد؟ آیا احساس می كنید كه به شما علاقه دارد؟ به مجرد اینكه شما فردی را می بینید كه قصد برقراری ارتباط با او را دارید، باید كوچكترین حركات بدنی او را مد نظر قرار دهید. زمان برقراری ارتباط به راحتی از روی ژست هایی كه فرد به خود می گیرد می توانید تشخیص دهید كه قصد برقراری ارتباط با شما را دارد یا خیر. همه ما به طور ذاتی این قابلیت را داریم كه مفهوم حركات بدنی را درك كنیم، البته در عین حال این احتمال هم وجود دارد كه اشتباه كنیم، پس دقت كنید و عجله به خرج ندهید. اگر حركتی را مشاهده كردید كه نشان می داد طرف مقابل به شما علاقمند است، دنبال حركت دیگری باشید كه این حدس را به یقین تبدیل كند.

4- ارتباط چشمی برقرار كنید؛ اما نه برای مدت زمانی بیش از یكی دو ثانیه. به كسی خیره نشوید. فقط یك نگاه لحظه ای كنید تا شخص متوجه شود كه با چشم هایتان به او لبخند می زنید و سپس به آرامی نگاه خود را از او دور كنید. اگر مجدداً نگاه كردید و متوجه شدید كه او نیز به چشم های شما نگاه می كند، می توانید نتیجه بگیرید كه او هم به شما علاقمند است.
 


5- سر صحبت را باز كنید. اگر به درستی او را نمی شناسید، می توانید مكالمه كوچكی را آغاز كنید. بد نیست از جمله های پرسشی ساده شروع كنید: "امروز روز خوبی است، نه؟" مهم نیست چه می گویید، به هر حال شما كه به دنبال جواب درست برای سوال خود نیستید، فقط می خواهید عكس العمل طرف مقابل را ارزیابی كنید، اگر پاسخ مثبتی به سوال شما داد، می توانید گفتگو را ادامه دهید. اگر با روی خوش به سوال شما پاسخ نداد، می توانید نتیجه گیری كنید كه او تمایلی به برقراری ارتباط با شما ندارد. از نكات مهمی كه باید به یاد داشته باشید این است كه در مورد مسائل خصوصی و شخصی سوال نپرسید. در مورد محیطی كه در آن هستید، فیلمی كه دیشب از تلویزیون پخش شده و چیزهایی از این قبیل حرف بزنید، اما بیش از اندازه از خودتان تعریف نكنید و از طرف مقابل نیز سوالات شخصی نپرسید.

6- به تدریج اطلاعات شخصی را به صورت دوجانبه رد و بدل كنید. زمانیكه گفتگوی ابتدایی شما با موفقیت پیش رفت، می توانید اطلاعات خصوصی كوچكی را در مورد خودتان دریافت و ارسال نمایید. به عنوان مثال شغل شما چیست؟ و همچنین می توانید خودتان را معرفی كنید تا به این ترتیب نام شخص مقابل را نیز پرسیده باشید. به همین منوال پیش بروید و هر اطلاعات شخصی كه طرف مقابل در اختیار شما قرار داد شما نیز همان اطلاعات را در مورد خود به او بدهید، همچنین می توانید اطلاعات بیشتری نیز در اختیار او قرار دهید. به عنوان مثال اگر با خانمی ارتباط برقرار كردید و او به شما گفت كه در كلاس های تابستانی شركت می كند، شما هم می توانید به او بگویید كه در كلاس های مشابه شركت می كنید و بعد هم در این مورد كه چه كلاسی را برداشته اید و چه كلاسی سرگرم كننده تر است با هم صحبت كنید. با استفاده از این روش صمیمیت میان شما با گذشت زمان بیشتر می شود. در هر صورت كاملاً طبیعی است كه شما دوست ندارید اطلاعات شخصی زیادی را در اختیار او قرار دهید و ممكن است كه او هم یك چنین حسی را نسبت به شما داشته باشد.

7- به او توجه كامل داشته باشید؛ اگر لطیفه ای تعریف كرد، لبخند بزنید، به داستان ها و خاطراتی كه تعریف می كند، گوش دهید و اجازه ندهید وقایعی كه در اطراف شما در حال وقوع می باشند، حواس شما را پرت كنند. به هر حال بیش از اینكه خودتان را فرد جذابی جلوه دهید، باید نشان دهید كه جذب طرف مقابل شده اید و می بایست كاری كنید كه گفتگو به پایان نرسد. در برقراری یك ارتباط موفق، شنونده خوب بودن، خیلی مهم تر از گوینده خوب بودن است.

8- از ژست های فیزیكی برای نمایش نیات خود استفاده كنید. اگر همه چیز به خوبی پیش رفت باید به واسطه حركات بدنی به او نشان دهید كه قصد برقراری ارتباط عاطفی را دارید. به عنوان مثال اگر در حال رد شدن از خیابان هستید او را همراهی كنید و یا زمانیكه می خواهید جهت حركت را به آنها نشان دهید، به آرامی آنها را به سمت مسیر دلخواه هدایت كنید. این كار می تواند به شما اجازه دهد تا وارد حریم خصوصی شخص مورد نظر بشوید. البته به طور كلی خانم ها هیچ گاه زودتر از آقایون موارد ذكر شده را انجام نمی دهند و برخی از خانم ها هم اگر مردی سریعاً وارد حریم خصوصی آنها شود، احساس خوبی پیدا نمی كنند. به هر حال تحت هر شرایطی باید جانب احتیاط را رعایت كنید و اگر تصور كردید كه شخص احساس راحتی نمی كند، این كار را متوقف نمایید.

9- اتمام كار. در اكثر موارد انجام چنین كاری هیچ گونه لطمه و ضرری را در بر نخواهد داشت. ممكن است گاهی اوقات دیگر هیچ گاه تمایلی به ملاقات مجدد فرد نداشته باشید و مواقعی هم پیش می آیند كه علاقه بسیار زیادی به طرف پیدا می كنید و حتی كارتان تا ازدواج هم پیش می رود. به هر حال لازم نیست از همین حالا نگران مشكلات عروسی باشید! جسارت داشته باشید و اگر می خواهید فرد را دوباره ملاقات كنید، او را در جریان قرار دهید. می توانید تلفن رد و بدل كنید و اگر تمایل داشتید قرار ملاقات بعدی را نیز تنظیم كنید. اگر احساس كردید كه طرف مقابل تمایلی به انجام این كار ندارد، بیش از اندازه پافشاری نكنید. همیشه یك خانم و یا آقای دیگر وجود دارد كه خواستار برقراری ارتباط با شما باشد.

 


نكات مهم

چیزی كه می گویید مهم نیست، اما هر چه كه می گویید، سعی كنید افكار مثبت را دنبال كنید. منفی گرا، خودخواه، و متكبر نباشید؛ خیلی دوستانه برخورد كنید.
از همان برخورد اول بیش از اندازه رمانتیك نشوید، فقط مكالمه كنید. این كار فشار زیادی را از هر دوی شما بر می دارد.
اگر كسی تمایل به برقراری ارتباط با شما را نداشت، او را تحت فشار قرار ندهید. اگر علاقه نداشت، اجباری نیست، بهتر است دنبال شخص دیگری بگردید.
شوخی كنید. شوخ طبعی نشان می دهد كه شما فرد سرگرم كننده و جذابی هستید. از تعریف كردن جوك هایی كه به هر نحوی امكان دارد با روحیات فرد مقابل سازگار نباشد پرهیز كنید. (به عنوان مثال اگر فرد مقابل بلوند است، از گفتن جوكی كه در مورد افراد بلوند ساخته شده است، پرهیز كنید.) پیش از صحبت كردن فكر كنید و به خاطر داشته باشید كه حتماً لازم نیست تمام مدت بامزه باشید.

اخطار

هرگز با كسی كه از نظر احساسی جذب او نشده اید، ارتباط برقرار نكید. این احتمال وجود دارد كه یكباره وارد رابطه ای شوید كه هیچ تمایلی به آن ندارید.


ارتباط باید با محیطی كه در آن قرار گرفته اید، سازگاری داشته باشد. به عنوان مثال اگر در كتابخانه كسی را ملاقات می كنید، شاید درست نباشد كه بیش از اندازه با او صحبت كنید. در این شرایط می توانید لبخند بزنید و منتظر باشید تا محل مورد نظر را ترك كند و بعد او را تا بیرون همراهی كنید. بیش از اندازه به آنها نزدیك نشوید چون ممكن است از جانب شما احساس خطر كنند.
برقراری ارتباط در هر مكانی امكانپذیر نیست. به عنوان مثال مراسم خاكسپاری محل مناسبی برای انجام این كار نمی باشد. محل كار هم نمی تواند مكان مناسبی برای انجام این كار باشد. اگر چنین اتفاقی در محل كار برای شما رخ داد، بهترین برخورد را داشته باشید و در صورت مشاهده عدم تمایل فرد مقابل، ارتباط را قطع كنید.
هر چند شوخ طبعی یك از بهترین راههای برقراری ارتباط می باشد، اما سعی نكنید از شوخی هایی استفاده كنید كه طرف مقابل را ناراحت می كند. هر چند در این موقع تمام جوك های زشت به ذهن فرد خطور می كنند، اما از بیان آنها باید خودداری كنید چراكه موجبات ناراحتی شخص مقابل را فراهم می آورند، و باعث می شوند او سكوت اختیار كند و نهایتاً شما را نیز از گفته خودتان پشیمان می كنند.